Sądownictwo

Odezwa do Obywateli, Strajk Obywatelski, 25 lutego 2017

Nie pozwólmy na zmianę ustroju państwa!

Żądamy wstrzymania procedowania z projektem ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa!

 

Szanowny Obywatelu i Obywatelko,

Proszę, doczytaj ten tekst do końca. Dotyczy on Ciebie, przyszłości Twojej i Twoich najbliższych. Wiem. Żyjesz w świecie szybkiej i gęstej komunikacji — obrazków, haseł, kolorów. Ja też.

Przyciąga Cię głównie to, co atrakcyjne i emocjonalne. Kampanie reklamowe, spoty, wyreżyserowane wystąpienia polityczne rządzą Twoją uwagą. Są łatwe, lekkie.

Często jednak odwracają Twoją uwagę od spraw kluczowych dla Twojej przyszłości, trudnych, wymagających zagłębienia. Kiedy Ty będziesz zajmować się sprawami drugorzędnymi, mniejszej wagi w obecnym momencie, albo po prostu nieadekwatnymi — za Twoimi plecami ktoś zmieni ustrój państwa, w którym żyjesz. Dziś jeszcze tego nie poczujesz, ale już za kilka lat — TAK.

Polska, o której najlepszą koncepcje możemy się spierać, w której na pewno wiele można zmienić na lepsze — ale jednak Polska WOLNA (od 1989 roku) – zostanie ponownie skierowana na tory autorytaryzmu.

Stanie się to kiedy Ty będziesz, robił/ła zakupy, spędzała/ł czas z rodziną, wybierała nową szminkę, albo szukał nowej pracy. Stanie się to kiedy Twoja uwaga zostanie skierowana na inne wydarzenia (może też wydające się ważne).

Jeśli projekt PiS ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa przejdzie, wówczas idąc do sądu, spotkasz iluzję sprawiedliwości. Ta instancja będzie bowiem pod wpływem polityków. Będzie upartyjniona.

Wyobraź to sobie. Chcesz zakwestionować mandat, który dostałeś/aś? Sędzia jest jednak ”partyjny”, policjant jest znajomym PiS-owskiego burmistrza. Przegrasz. Chcesz się odwołać? Nie masz już gdzie. System zbudowany jest bowiem tak, iż ”rządzący” przenikają wszystkie jego szczeble.

Autorytaryzm jest wówczas, kiedy wszystkie władze są w rękach jednej osoby, albo grupy.

PATRZ. POKAŻĘ CI:

Prezydent i rząd (władza wykonawcza) – PiS

Sejm (władza ustawodawcza) – PiS

Wymiar Sprawiedliwości — PiS

  • Prokurator Generalny i Minister Sprawiedliwości stały się jedną instytucją.
  • Trybunał Konstytucyjny został sparaliżowany
  • Minister Sprawiedliwości chce zmienić zasady dojścia do zawodu sędziego. CHCE SAM wyznaczać asesorów (wygooglaj kim oni są)
  • Cały skład Krajowej Rady Sądownictwa będzie wybierany wyłącznie przez polityków. Wcześniej 15 jego członków wybierało grono sędziowskie. Krajowa Rada Sądownictwa wpływa na to kto zostaje sędzią, jak przebiegają awanse… – (Obywatelu, obywatelko – widzisz zależność?)
  • Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej dostanie nowe uprawnienia, od tej pory będzie wybierał sędziego z dwóch przedstawionych mu przez KRS kandydatów.

Wiem. To trudne i niezrozumiałe tematy. Uprośćmy to na chwilę jednak. Jarosław Kaczyński stoi za absolutnie wszytskim co Ci się w życiu przytrafia. Za prawem, wedle którego kupujesz cukier w sklepie, za jaką polityką jaką Prezydent będzie prowadził wobec partnerów zagranicznych, za tym, czy w sądzie wygrasz, czy przegrasz sprawę, coraz bardziej też za tym, co zadzieje się w kulturze, telewizji publicznej.

Jedna osoba! To jest autorytaryzm.

Teraz… zrozum drugą rzecz, władza cieszy się jak zajmujesz się wszytskim innym aniżeli właśnie czytaniem tego tekstu. Nie ważne czy jesteś z prawicy, lewicy czy centrum. Jeśli z prawicy, władza cieszy się, iż zajmujesz się złością i pogardą do Platformy Obywatelskiej czy ”kasty” sędziów. Władza chce abyś mylił Reformę Sądownictwa ze zmianą USTROJU PAŃSTWA. Władza chce abyś tego NIE ROZRÓŻNIAŁ. Reforma to jedno. Dewstacja to jednak już coś innego.

Jeśli jesteś z centrum czy lewicy, władza chce, aby w 100% pochłonęły Cię marsze na temat praw człowieka (które są oczywiście ważne!) i inne sprawy Twoich środowiskowych trosk. PiS chce abyś nie zauważył iz w tym czasie zostanie rozwalony cały system wszystkich praw i nadziei, które chcesz wywalczyć.

Nie daj się omamić. Nie bądź zajęty swoim życiem. Nie mów iż nie masz czasu!

Musisz mieć czas dla spraw, kluczowych dla jakości Twojego życia. Teraz już przeczytałeś/łaś się ten tekst. Już WIESZ, że jest problem. Nie możesz swojej świadomości cofnąc. Od Ciebie zależy co z tym zrobisz.

Oto pierwsze kroki:

  1. Obserwuj sytuację, mów o tym u siebie na FB, zadawaj pytania, szukaj odpowiedzi.
  2. Dołącz do protestów 25 lutego. Tu masz ich spis: http://strajkobywatelski.pl/protesty-w-polsce/
  3. Namów wszystkich (sąsiadów, rodzinę, przyjaciół, znajomych), aby zrobili to samo.
  4. Zorganizuj własny protest. Napisz do nas. Pomożemy Ci. Nawet jakbyś miał albo miała być na nim sama. strajkobywatelski@gmail.com

Działaj, zanim będzie za późno. Bierność to przyzwolenie. Brak działania to Twoja zgoda na autorytaryzm.

 

 

Lista nadchodzących protestów w obronie sądów:

 

Nie pozwólmy na zmianę ustroju państwa!
https://www.facebook.com/events/144657956042267/

 

Bielsko-Biała, plac Bolesława Chrobrego
25 grudnia w godzinach 12:00 – 14:00
NIE dla podłej zmiany w sądach!

Gdańsk, Katownia – Fontanna Neptuna
25 lutego w godzinach 14:00 – 16:00
Marsz Pomorze dla sprawiedliwości!

Katowice, Pomnik Powstańców Śląskich
25 lutego o 12:00
NIE dla podłej zmiany w sądach!

Koszalin, ulica Ludwika Waryńskiego 7
25 lutego w godzinach 14:00 – 15:00
NIE dla upartyjnienia sądów!

Lublin, Sąd Okręgowy, Krakowskie Przedmieście 43
25 lutego w godzinach 12:00 – 14:00
Nie dla upartyjnienia sądów!

Łódź, ul. Piotrkowska 143 (pod siedzibą PIS)
25 lutego, godzina 16:00-17:00
Pikieta: Nie dla podłej zmiany w sądach!

Szczecin, Aleja Kwiatowa, Plac Żołnierza Polskiego 1, 70-551
25 lutego w godzinach 14:00 – 15:00
NIE dla upartyjnienia sądów!

Rzeszów, ul. Kustronia, Sąd Rejonowy
25 lutego, godzina 14:00-15:00
Nie dla upartyjnienia sądów!

Warszawa, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, ul. Wiejska 4/6/8
25 lutego o 17:00
NIE dla upartyjnienia sądów i zmiany ustroju państwa

Wrocław, Plac Solny
25 lutego w godzinach 12:00 – 14:00
Nie pozwólmy na zmianę ustroju Państwa